• BEE GREEN

        • logo bee_green

           

          Názov projektu: BEE GREEN

          Trvanie: 1. september 2022 – 1. september 2024

          Grant: 60 000,00 €

          Donor: Erasmus+ KA2 malé partnerstvá

           

          Koordinátor: Ľudová univerzita Ormož, Slovinsko

          Partneri projektu: Stredná odborná škola Pod Bánošom, Banská Bystrica, Slovensko;

                                         Donna Arte Ricerca e Sperimentazione (D.A.R.S.), Taliansko

          Cieľová skupina: mladí dospelí, dospelí, dôchodcovia, miestni partneri a vzdelávacie inštitúcie, miestni lídri, médiá a vplyvní členovia komunity, učitelia a zamestnanci

          Zhrnutie projektu: Prostredníctvom projektu pripravíme rozbor a vypracujeme osnovu neformálneho 30-hodinového programu na tému Včely, význam včiel pre trvalo udržateľný rozvoj a starostlivosť o zdravé životné prostredie, význam výsadby nektrodajných rastlín. Okrem toho pomocou výtvarnej súťaže zvýšime povedomie cieľových skupín o dôležitosti správnej starostlivosti o včely.

          Popis projektu: V rámci projektu chceme zvýšiť povedomie medzi dospelými o význame včiel pre naše životné prostredie a o tom, akú úlohu zohrávajú včely pri opeľovaní a následne pri zabezpečovaní potravy pre ľudstvo. Naším cieľom je študovať túto oblasť podrobnejšie a analyzovať tak pedagógov, ako aj našich účastníkov, koľko vedomostí už v tejto oblasti majú. Na základe toho pripravíme osnovu 30-hodinového neformálneho programu, ktorý je možné realizovať napr. v rámci Univerzity tretieho veku alebo ako záujmový krúžok a pedagógovia ho budú môcť využiť vo svojej práci. O týchto témach môžeme verejnosť informovať aj inak, preto zrealizujeme aj dve výtvarné súťaže, v ktorých môžu dospelí tvoriť na tému včely a včelárstvo a šíriť tak svoje vedomosti.

          Hlavné aktivity projektu: Pripraviť dotazníky a zrealizovať prieskum a analyzovať jeho výsledku o povedomí a záujme verejnosti o poznatky spojené so životom včiel a ich význame pre život na planéte. Zostaviť prehľad odbornej literatúry s tematikou včelárstva s odporúčaním a anotáciami vo všetkých partnerských krajinách. Vypracovať osnovy neformálneho 30-hodinového vzdelávací programu na tému Včely, včelárstvo a udržiavanie vhodného prostredia pre včely. Zrealizovať návštevy dobrej praxe v krajinách projektových  partnerov s cieľom vzájomného získania a implementácie dobrých skúseností do vzdelávania vo včelárstve i do bežného života včelárov i bežnej verejnosti. Pripraviť výtvarnú súťaž a výstavy na tému Včely a zachovanie vhodného prostredia pre včely, ktorou chceme zvýšiť povedomie verejnosti o tejto dôležitej téme.

          Zrealizované projektové aktivity:

          I.    DOTAZNÍKY a PRIESKUM
          1. Dotazníky pre dospelých rôznych vekových skupín so záujmom o opeľovače a zdravé životné prostredie – boli vytvorené slovenským partnerom, preložené do anglického jazyka a sprostredkované všetkým ostatným projektovým partnerom. Následne rozšírené prostredníctvom fb, instagramu, web stránky a e-mailom a anonymné odpovede boli analyzované a vyhodnotené graficky aj slovne v príručke.
          Viď príloha Dotazník A

          Dotaznik_A_nevcelari.pdf

          2. Dotazníky pre učiteľov včelárstva a včelárov o ich názoroch na vzdelávanie a ochote vzdelávať verejnosť o včelách a ich vplyve na životné prostredie a spôsoboch ako im pomôcť. Opäť vytvorené slovenským partnerom, preložené do anglického jazyka, rozširované medzi slovenskými včelármi, ale aj včelármi v Slovinsku a Taliansku prostredníctvom Google form. Anonymné odpovede prieskumu boli analyzované a vyhodnotené graficky aj slovne v príručke.
          Viď príloha Dotazník B

          Dotaznik_B_vcelari.pdf

          II.    PREHĽAD ODBORNEJ LITERATÚRY
          Každý projektový partner zostavil za svoju krajinu prehľad odporúčanej odbornej literatúry pre laickú aj odbornú verejnosť so záujmom o svet opeľovačov a rastliny, ktoré im poskytujú nektár a peľ, ale aj o ďalších včelích produktoch a ich využití. Tieto prehľady literatúry boli doplnené anotáciami a odporúčaním a preložené do anglického jazyka. Vznikla tak databáza odporúčanej literatúry so včelárskou tematikou z troch krajín, čo predstavuje pomerne veľký základ vedomostí. Táto literatúra a zrealizované návštevy dobrej praxe v jednotlivých krajinách sú základom pre vytvorenie neformálneho vzdelávacieho programu pre dospelých.
           

          III.     NÁVŠTEVY DOBREJ PRAXE
          1. Slovensko, SOŠ Pod Bánošom, Banská Bystrica
          V dňoch od 17. – 21.4.2023 naše krásne mesto v strede Slovenska spoznávali projektoví partneri zo Slovinska (Ljudska univerza, Ormož) a Talianska (D.A.R.S.).
          Ich program bol naplnený návštevou a prehliadkou areálu školy, učební a dielní, spojenou s ochutnávkou školských cukrárskych, pekárskych a mäsiarskych študentských produktov. Aj slávnostný obed bol pripravený a servírovaný našimi žiakmi. 

          Najpútavejšie boli stretnutia so včelárskymi majstrami, prehliadky odborných včelárskych dielní, prezentácie o rozsahu a obsahu vzdelávania v odbore včelár, ktoré na škole poskytujeme v rámci celoživotného vzdelávania. Počas praktických workshopov účastníci pracovali so včelami na školskej včelnici, držali v rukách základné pracovné náradie včelára, používali ochranné prostriedky, previedli jarnú kontrolu včelieho stanovišťa, ochutnali školské medy.
          Ďalej pracovali s voskom, videli jeho dezinfekciu, rôzne spôsoby výroby medzistienok (ručné, automatizované), prakticky vyrábali medzistienky rôznych rozmerov, ale aj každý sám vyrábal sviečky rôznych tvarov za pomoci nášho včelárskeho majstra.
          Skutočné dobrodružstvo predstavovala práca s drevom v stolárskej dielni, zostavovanie rôznych úľových zostáv a rámikov, zvládnutie základného stolárskeho spoja bez použitia modernej techniky a spájacích materiálov (bez klincov a skrutiek, bez metra), len za pomoci ručnej pílky.
          Zaujímavé boli prezentácie a ukážky nektarodajných a peľodajných rastlín v našich krajinách, ako aj zdôraznenie ich významu a pestovania v záhradách i všade v okolí. Každý z nás môže napomôcť k rovnováhe v biodiverzite a umožniť prežiť lokálnym opeľovačov a včelám. 
          Prekvapenie a príjemné zážitky priniesla medová masáž – každý účastník hravo zvládol základné masážne techniky. Užitočné boli aj praktické rady a návody na používanie včelích produktov – ochutnávka a výroba miešaných medov, degustácia školských medov, ktoré získali zlatú medailu z Medového laboratória SAV, ale aj výroba voskových obalov, ktoré sú náhradou plastov.
          Počas nasledujúcich dní navštívili viacero včelníc rôznych typov v našom regióne. Videli rôzne spôsoby včelárenia, od tradičného vedenia včelstiev v lesnej oblasti Baláže, cez modernejšie formy s používaním súčasných metód včelárenia, ktoré sa u nás na škole vyučujú v podhorskej oblasti Králiky. Tu si oddýchli v príjemnom apidomčeku a porozprávali sa čo viedlo skvelého podnikateľa k výmene úspešného zamestnania za včelárenie. Prínosným bola návšteva edukačnej včelnice v oblasti Nízkych Tatier pri Hybe. Pozreli sme si včelársky chodník, dozvedeli sa o chove včelích matiek, špecifikách pastvy a včelárenia v horskej oblasti.
          Aktivitu plnú návštev včelínov, odborných prezentácií, praktických ukážok a workshopov, príjemných chvíľ pre organizátorov aj účastníkov sme ukončili slávnostným odovzdávaním certifikátov. Aj tentokrát včielky otvorili naše srdcia a pomohli k vytvoreniu nových priateľstiev.