- Projekt Erasmus+ NAŠE PROJEKTY
- Podnikanie na vidieku potrebuje nápady
- EURÓPSKE CESTY K ROZVOJU SLOVENSKÉHO VIDIEKA
- NAUČME SA POMÁHAŤ
- CESTY K BIOPRODUKTOM CEZ NÁVRAT K TRADÍCIÁM
- BLESABEE - INNOVATIVE BLENDED LEARNING TOOLKIT FOR THE SAFE PEST MANAGAMENT OF HONEYBEES
- CATERERS ON THE RUN
- BEE GREEN
- NADNÁRODNÉ PROJEKTOVÉ STRETNUTIE, VIEDEŇ
- NADNÁRODNÉ PROJEKTOVÉ STRETNUTIE - PRAHA,
- Konferencia "Dřív než bude pozdě . sršeň asijská"
- AKO ZVÝŠIŤ KVALITU ŽIVOTA NA VIDIEKU
AKO ZVÝŠIŤ KVALITU ŽIVOTA NA VIDIEKU
Erasmus+ 2023-1-SK01-KA122-VET-000126115 AKO ZVÝŠIŤ KVALITU ŽIVOTA NA VIDIEKU
Vzdelávacia mobilita jednotlivcov pre vzdelávanie a odbornú prípravu
Trvanie: od 1.9.2023 do 30.06.2024
Podporná organizácia: Cultura e Dintorni, taliansko, región Puglia
V každom našom „erasmovskom“ projekte sa snažíme zažiť, vidieť, skúsiť, ochutnať a naučiť sa niečo nové. Aj tentokrát mal náš projekt príchuť novosti, a to výberom miesta realizácie mobilít.
Vybrali sme si pre nás úplne nový región – PUGLIU na juhu Talianska. Ako suchozemcov nás táto časť prilákala blízkosťou Stredozemného mora, ale aj tým, že sa na tomto území vystriedalo množstvo civilizácií od starých Grékov, Rimanov, Byzantíncov, Normanov a ďalších. Je to oblasť bohatá na históriu ako Slovensko – skalné kostoly pre chudobných, románske a barokové katedrály, čarovné dedinky, statky. Vďaka pomoci podpornej organizácie Cultura e Dintorni sme bývali v centre na históriu bohatého mesta MARTINA FRANCA.
Ciele projektu
- Vidieť za roh – overovali sme funkčnosť učebných odborov s dvomi zameraniami ako kuchár-mäsiar alebo cukrár-pekár či kuchár-cukrár.
Ukázalo sa, že vzhľadom na vidiecky charakter regiónu, bolo skvelou výhodou na všetkých stážových miestach, že naši žiaci mali obe ruky „pravé“ – čiže vedeli zastať dve remeslá. Naši mäsiari na stáži nielen pracovali s mäsom ako surovinou, ale aj pripravovali jedlá z mäsa, ktoré stačilo len tepelne upraviť, aby boli pripravené na servírovanie.
To isté platilo aj na stážových miestach pre cukrárov-pekárov a kuchárov-cukrárov. Počas mobilít využívali znalosti a zručnosti z oboch svojich odborov a pri tom spĺňali aj ďalší projektový cieľ.
- Rozvoj odborných zručností v konkrétnych profesiách – v tomto projekte sme účastníkov „hodili do vody a nechali plávať“ - každý účastník projektu bol na stážovom mieste sám! Neostávalo nič iné, len sa snažiť dohovoriť a pracovať najlepšie ako vedeli. Každý sa naučil niečo nové – chutné a lákavo zdobené koláče a cukrovinky, nové ľahko stráviteľné jedlá z čerstvej zeleniny, ktorú v našej kuchyni bežne nepoužívame (napríklad fenikel). Denne čerstvé suroviny, denne pripravované zdravé a chutné jedlá. Za pultom sa zamestnanci na zákazníkov stále usmievali, ale v kuchyni sa pracovalo na plné obrátky!
Pozrite sa čo pripravovali:
Ale aj študenti rozvoja vidieka a cestovného ruchu sa museli obracať. Niektorí museli denne dochádzať na stáž vlakom a pracovali „piatok-sviatok“, keď iní užívali nedeľnú siestu. Boli sme ich navštíviť na pracoviskách a ochutnávali sme plody ich práce, alebo nám robili sprievodcov tajomnými zákutiami čarovných talianskych mestečiek postavených z kameňa.
Veď treba spoznať aj históriu a kultúru navštívenej krajiny a namočiť sa v mori bez ohľadu na ročné obdobie.
Viac sa o stážových miestach, pracovných povinnostiach, získaných zručnostiach a navštívených miestach sa dozviete z fotoknihy, ktorú sme po skončení projektu vytvorili.
Stáž bola pre každého účastníka ukončená až keď sa všetci podelili so svojimi skúsenosťami s učiteľmi, spolužiakmi, rodičmi, s návštevníkmi DOD a „bánošských dní“ v stánku Erasmus+ . Každý účastník si pripravil prezentáciu zo svojej mobility a „prešiel peklom“ počas jej prezentovania a odpovedania na zvedavé otázky, vypĺňania dotazníkov.
Odmenou boli zaslúžený certifikát a Europass ako vstupenka do úspešnej budúcnosti.
Získané skúsenosti a zručnosti sú na nezaplatenie! Vďaka možnostiam, ktoré program Erasmus+ poskytuje.